Artykuły

Zabawa w kropki czyli jaką piłkę wybrać

02.08.2010 | Autor: | Komentarze: 0

Piłka do squasha różni się dość znacznie od innych piłek sportowych z którymi mogliście mieć do tej pory do czynienia. Jest wykonana z gumy, ma średnicę ok. 40 mm, a jej masa to ok. 24 g. Chyba najbardziej charakterystyczną cechą piłki do squasha jest jej podatność na temperaturę. Piłka nie odbija się prawidłowo aż do osiągnięcia właściwej temperatury.

ROZGRZEJ SIĘ, PÓŹNIEJ PIŁKĘ

Bardzo często można zaobserwować w klubie sytuację, gdy początkujący zawodnicy męczą się próbując grać zimną, ciężką piłką zapominając o ważnym elemencie jakim jest jej odpowiednie rozgrzanie. Najczęściej wykonujemy to poprzez kilkudziesięciokrotne uderzanie piłki w przednią lub boczną ścianę. Czas po którym piłka nadaje się do gry i staje się odpowiednio skoczna zależy także od temperatury na korcie czyli pory roku lub efektywności klimatyzacji. Niestety rozgrzewanie piłki należy powtarzać po każdej przerwie w grze.

OZNACZENIA

W zależności od składu gumy, piłki do squasha cechuje większa skoczność przy wyższych temperaturach. Skoczność piłki jest uzależniona również od typu jak i modelu. Wybór piłki zależy w dużej mierze od poziomu gry – bardziej doświadczeni gracze wolą wolne piłki, które mają mniejsze odbicie. Początkujący gracze zazwyczaj gorzej poruszają się na korcie, dlatego potrzebują szybszej piłki. Wolniejsze piłki mają tendencję do wytracania prędkości w głębi kortu, natomiast szybkie piłki często wracają na kort po odbiciu od tylnej ściany co ułatwia kontynuowanie wymiany.      


Do oznaczenia typu piłki stosowane są małe kolorowe kropki stanowiące o skoczności, szybkości, dynamice piłki, a tym samym poziom gry, dla którego jest przeznaczona

rozmiarszybkośćskocznośćprzeznaczenieprzykładowy model
Dunlop Pro Double Yellow Dotstandardowybardzo wolnabardzo niskie odbiciezaawansowani graczeDunlop Pro Double Yellow Dot
Head Championship Double Yellow Dot – dostępna w naszym sklepie
Wilson Staff Single Yellow Dotstandardowybardzo wolnaniskie odbiciezaawansowani i średnio zaawansowani graczeWilson Staff Single Yellow Dot
Head Tournament Single Yellow Dot – dostępna w naszym sklepie
Dunlop Max Progress  lekko większaśredniawysokie odbiciepiłka treningowaDunlop Max Progress
Dunlop Max Blue  większaszybkawysokie odbiciepoczątkujący graczeDunlop Max Blue
KROPKA KROPCE NIE RÓWNA

Powyższe zasady występują u wszystkich producentów piłek, jednak pomimo, tego samego oznaczenia piłki mogą się różnic skocznością również w zależności od producenta np. piłka Wilson Staff Double Yellow Dot mimo takiego samego oznaczenia co piłka Dunlop Pro Double Yellow Dot odbija się zauważalnie skoczniej. Oficjalną piłką światowej jak i polskiej federacji squasha oraz większości turniejów i lig jest Dunlop Pro Double Yellow Dot.

JAKĄ PIŁKĘ WYBRAĆ?

Przetestuj różne typy piłek i wybierz tą, którą gra Ci się poprostu najlepiej. Błędem jest używanie od początku piłki dla graczy zaawansowanych. Wybranie wolnej piłki będąc początkującym spowolni rozwój umiejętności, obniży przyjemność z gry i pogorszy poruszanie się – będziecie zmuszeni biegać sprintem po korcie zamiast koncentrować się na właściwych krokach.

Trwałość piłki do squasha jest ograniczona, dlatego nie zaszkodzi mieć przy sobie kilka sztuk na wszelki wypadek.

Na koniec warto przypomnieć o rzeczy o której często zapominamy czyli mycie piłki – dobry wpływ na czystość ścian.

Leave a Reply