Squash Wskazówki

Podstawowe zagrania w squash`u

Squash to gra kombinacyjna. Jedna z najważniejszych umiejętności w squashu to zdolność obserwowania ruchu i pozycji przeciwnika a następnie zagranie w najmniej wygodny dla niego sposób. Inna zasada mówi, że Twoim celem jest utrzymać piłkę możliwie najbliżej ścian. Aby móc skutecznie stosować te zasady konieczne jest poznanie podstawowych uderzeń i zasad prawidłowego rozgrywania piłki w różnych sytuacjach.    

STRIGHT DRIVE

Straight drive to uderzenie które trafia w przednią ścianę, wraca wzdłuż ściany bocznej i odbija się pierwszy raz tuż za polem serwisowym. 
Jest to podstawowe zagranie w squashu. Zagrany dokładnie i odpowiednio mocno powoduje, że Twój przeciwnik znajdzie się w sytuacji w której będzie miał ograniczone możliwości odegrania. Mecze zaawansowanych graczy są pełne niekończących się wymian złożonych z tego podstawowego i ważnego zagrania.          

CROSS COURT DRIVE

Cross court drive to odmiana drive’a uderzona tak aby piłka wylądowała na drugiej połowie kortu. Prosta i efektywna metoda aby przenieść grę na przeciwną połowę kortu podczas gdy Twój przeciwnik oczekuje zagrania prostej piłki. Grany w połączeniu z straight drive’m, boast’em i drop shot’em stanowi podstawę do dobrej gry taktycznej.

BOAST

Boastem nazywamy każde zagranie po którym piłka dotyka ściany bocznej lub tylnej przed odbiciem od ściany przedniej. Wyróżniamy dwa typy Boast’a – atakujący oraz obronny. Boast bywa bardzo często zagrywany pod  niewłaściwym kątem co powoduje, że piłka wraca z powrotem w kierunku przeciwnika umożliwiając mu zagrywkę na wiele sposobów.

DROP SHOT

Drop shot jest uderzeniem zagranym lekko tuż nad tine’em (linią nad blachą). Drop shot może być zagrany zarówno z przedniej części jak i z głębi kortu. Drop shot jest zagrywką ryzykowną. Zagrany dobrze spowoduje, że Twój przeciwnik będzie miał duże problemy z odbiorem. Jednak zagrany niedokładnie otwiera Twojemu przeciwnikowi drogę do pełnego wachlarza zagrań stawiając Cię w bardzo trudnej sytuacji.

LOB

Lob w squashu to wysokie i miękkie odbicie od przedniej ściany lądujące głęboko najczęściej w rogu kortu. Lob jest bezcenny w walce z agresywnym graczem. Da Ci dużo czasu na powrót do T i złapanie oddechu gdy jesteś pod presją. Lob może być również bardzo efektywnym zagraniem atakującym – zagrany dokładnie często powoduje wymuszenie na Twoim przeciwniku zagranie obronnego boast’a.

Leave a Reply