Squash

Zasady gry w squash – podstawy

Pierwsze chwile ze Squashem sprawiają tyle radości, że nie chce się myśleć o jakichkolwiek zasadach. Jednak ze względów bezpieczeństwa i polepszenia jakości gry, Ty i Twój partner powinniście poznać podstawowe zasady gry. W innym wypadku uciekając od odbijającej się od ścian piłki gra będzie jedynie walką o przetrwanie.

Podstawowe zasady gry w squasha są dość proste. Grę rozpoczyna zagranie serwisowe. O tym, który z zawodników ma rozpocząć zagrywkę decyduje losowanie zwykle wykonywane przez obrót rakietą – gracze zgadują, czy rakieta wyląduje w górę lub w dół logiem na końcu rączki. Czyli może to być np. W/M w przypadku Wilsona lub innego typu znaczki.

SERWIS

Zwycięzca losowania może wybrać z którego pola serwisowego zacznie grę. Serwujący zagrywa piłkę naprzemiennie raz z lewego raz z prawego pola serwisowego aż do momentu utraty punktu po którym następuje zmiana serwującego. W kolejnych setach pierwszym serwującym jest gracz, który wygrał poprzedniego seta.

Aby serwis był prawidłowy, co najmniej jedna noga serwisującego musi dotykać pola serwu. W zagraniu serwisowym piłka musi dotknąć przedniej ściany powyżej linii serwisu i trafić w pole gracza odbierającego, chyba że odbierający zdecyduje zagrać piłkę bezpośrednio z powietrza. W squashu serwujący ma tylko jedną szanse – nie ma powtórki serwu tak jak to bywa w tenisie. 

Aby serwis był udany musisz:

  • zagrać piłkę tak aby odbiła się ona od przedniej ściany pomiędzy liniami autowymi
  • zagrać piłkę tak aby trafiła na pole serwisowe Twojego przeciwnika
  • mieć przynajmniej jedną nogę w polu serwisowym
  • zagrać tak aby piłka przed odbiciem się od jakiejkolwiek ze ścian najpierw dotknęła ściany przedniej


Serwis nie będzie prawidłowy gdy:

  • piłka trafi jakąkolwiek ze ścian lub podłogę zanim trafi w ścianę przednią
  • piłka trafi w aut


Trafienie w czerwoną linię autową w squashu zawsze oznacza stratę a więc należy zagrywać poniżej linii autowych.

RETURN

Podczas serwu Twój przeciwnik może stać w dowolnym miejscu, o ile nie koliduje to z serwerem. Może zagrać piłkę zarówno po odbiciu od ścian, podłogi lub bezpośrednio z powietrza.
Odbierający przegrywa zagrywkę jeśli piłka zostanie odbita po podwójnym zetknięciu z podłogą, odbita zostanie rakietą więcej niż raz lub gdy trafi poza linie autowe.

WYMIANA

Rozegranie piłki składa się z serwisu i wymiany. Po poprawnym serwisie piłka rozgrywana jest aż do momentu błędu któregoś z graczy. Gracz wygrywa daną piłkę jeśli przeciwnikowi nie uda się poprawnie zaserwować lub poprawnie zagrać piłki – piłka trafia w aut lub odbija się dwukrotnie od ziemi.

Squash jest sportem kontaktowym dlatego w trakcie gry występują sytuacje sporne takie jak przeszkadzanie, uniemożliwienie odbicia, zagranie piłką w przeciwnika lub w jego ubranie, rakietę itp. Takie sytuacje rozstrzyga sędzia przyznając let lub stroke. Najważniejszą zasada o której należy pamiętać podczas gry mówi: nigdy nie zagrywaj jeśli zachodzi ryzyko uderzenia rakietą lub piłką przeciwnika. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

PUNKTACJA

Najczęstszym spotykanym na naszym terenie i obowiązującym na turniejach sposobem punktowania jest system do 11, w którym każda wymiana to jeden punkt, niezależnie od tego kto serwował. Więc jeśli serwujesz i zagrasz błędnie, Twój przeciwnik otrzymuje punkt a następnie przejmuje serw. Wygrywa zawodnik który pierwszy osiągnie 11 punktów. Mecz prowadzony jest do 3 (best of 5) lub 2 (best of 3) wygranych setów.
Obecnie rzadziej stosowanym sposobem punktacji jest system do 9 punktów, w których tylko serwujący może tylko wygrać punkt. Oznacza to, jeśli serwujesz piłkę i tracisz punkt, serw przechodzi na przeciwnika jednak nie tracisz punktu. Jeśli wygrasz serwowaną piłkę, to masz punkt i serwujesz z drugiego pola. Ze względu na przedłużające się mecze system ten jest rzadko stosowany w rozgrywkach turniejowych i ligowych.

Leave a Reply