Turnieje

Turniejowe ABC – turnieje squash – grać czy nie grać?

Regularnie grając i trenując na pewno dojdziesz do etapu, w którym powinieneś wykonać kolejny krok jakim jest gra w turnieju. Zwiększająca się liczba klubów oraz poprawiająca dostępność squasha spowodowała, że nie musisz już jechać na drugi koniec Polski a ciekawy turniej możesz zagrać w swoim mieście. Artykuł ten może być wprowadzeniem w rozgrywki i pomoże przygotować się do pierwszych zawodów.

TURNIEJOWE ABC, CZYLI KATEGORIE TURNIEJÓW

Szukając turnieju, w którym możesz zagrać spotkasz się z dwoma głównymi kategoriami:

1. turnieje pod patronatem Polskiej Federacji Squasha (PFS)
2. turnieje klubowe – organizowane przez kluby

Turnieje pod patronatem PFS zaliczane są do rankingu a grając w nich zdobywasz punkty które rozstawiają Cię w ogólnopolskiej klasyfikacji zawodników. Turnieje te dzielą się na 3 główne kategorie: A, B, C. Teoretycznie można przyjąć, że kategoria turnieju świadczy o poziomie  trudności, jednak nie zawsze jest to prawdą. Jako początkujący powinieneś poszukać dla siebie turniejów kategorii C lub B. Turnieje kategorii A to najtrudniejsze zawody – oczywiście możesz w nich wystartować, jednak musisz się liczyć z eliminacjami i trudnymi meczami. Turnieje rozgrywane są metodą pucharową. Lepsi zawodnicy –będący wyżej w rankingu są rozstawieni a pozostali rozlosowywani. Na początku swojej przygody z turniejami będziesz trafiał na trudnych przeciwników w pierwszym meczu a w miarę zdobywania punktów może udać Ci się zostać zawodnikiem rozstawionym.

WYMAGANIA

Aby zagrać w turnieju pod patronatem polskiej federacji squasha musisz być zarejestrowanym zawodnikiem i posiadać swój indywidualny numer licencji. W praktyce wygląda to tak, że musisz przejść darmową rejestrację, która polega na wypełnieniu zgłoszenia (pobierz formularz) oraz wysłać skan na adres [email protected]. W odpowiedzi otrzymasz licencję, którą musisz podać przy zgłoszeniu do turnieju. Pamiętaj, aby zarejestrować się przynajmniej kilka dni przed turniejem, co spowoduje że odpowiednio wcześnie otrzymasz swój numer. Od teraz możesz śledzić swoją pozycje, starty, punkty w rankingu na stronie Polskiej Federacji Squasha. 
Udział w turniejach wiąże się również z wpłatą wpisowego. Musisz być przygotowany na wydatek w granicach 50-120zł wpisowego w zależności od kategorii oraz miasta i klubu.

TURNIEJE KLUBOWE

Drugą główną kategorią turniejów są turnieje klubowe organizowane przez kluby squash, często dla stałych graczy lub uczestników ligi. Jest to również ciekawa opcja którą powinieneś się zainteresować. Jeśli jesteś zawodnikiem początkującym jest to idealny sposób aby spotkać graczy o podobnym poziomie zaawansowania oraz powalczyć o atrakcyjne nagrody.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ
  • Planuj z wyprzedzeniem. Zaplanuj tydzień poprzedzający zawody tak aby nie trenować ciężko dwa dni przed turniejem. Nie planuj trudnych sparingów – zrób sobie dzień, dwa przerwy lub przeprowadź lekki trening.
  • Wyśpij się. Turnieje najczęściej rozgrywane są w sobotę rano. Jeśli planujesz w piątek imprezę lub inne nocne aktywności to odpuść sobie start w turnieju.
  • Przygotuj się wcześniej. Przygotuj rakietę, skontroluj owijkę. Kup wodę lub napój izotoniczny. Bądź w klubie min. 30 minut przed swoim pierwszym meczem.
  • Poznaj swojego przeciwnika. Często pierwszy mecz jest najważniejszy a kogo w nim wylosowałeś dowiesz się zazwyczaj dzień wcześniej. Czy znasz swojego przeciwnika? Czy grałeś z nim wcześniej? Czy wygrałeś czy przegrałeś z nim ostatnio? Dlaczego? Jeśli znasz swojego przeciwnika postaraj się przypomnieć sobie w jaki sposób prowadzi grę, co jest jego słabą i mocną stroną. Zaplanuj strategię. Jeśli nigdy wcześniej nie grałeś z wylosowanym zawodnikiem spytaj znajomych. Każda informacja może być cenna.
  • Przemyśl swoją strategię. Trzymaj się prostego planu. Skoncentruj się na nawykach – prawidłowy uchwyt, zamach, poruszanie po korcie, powrót na T.
  • Przygotuj się psychicznie. Nigdy z góry nie zakładaj, że przegrasz lub nie masz szans. Nie dopuszczaj negatywnych myśli. Skoncentruj myśl na swoich mocnych stronach.
GRAC CZY NIE GRAC?

Oczywiście grać. Grając w turnieju z różnymi przeciwnikami przekonasz się na ile Cię stać, poznasz swoje słabe i mocne strony, przetestujesz swoją psychikę. Poza tym poznasz nowych graczy i miło spędzisz czas. Jeśli oceniasz swój poziom jako średnio zaawansowany – sprawnie poruszasz się po korcie, grasz bezpiecznie i opanowałeś podstawowe zagrania – jesteś gotów aby poszukać zawodów dla siebie.

Lista planowanych turniejów A B i C pod patronatem Polskiej Federacji Squasha jest dostępna na stronie PFS.com.pl. Informacje o turniejach klubowych znajdziesz na stronach internetowych klubów w swoim mieście. Najciekawsze turnieje zawsze w zakładce wydarzenia portalu squash360.pl

Powodzenia!

Leave a Reply