Wskazówki

Let i Stroke czyli jak przetrwać na korcie

Jedna z najważniejszych zasad w squashu mówi, że nigdy nie powinniśmy zagrywać piłki jeśli zachodzi ryzyko uderzenia rakietą lub piłką przeciwnika. Jednak co wtedy? Odpuszczę, uchronię przeciwnika przed kontuzją i stracę punkt ? Nic bardziej mylnego. Zasady gry w squasha regulują sytuacje gdy zachodzi przeszkadzanie w zagraniu.

Nie ulega wątpliwości, że squash to grą kontaktową. W odróżnieniu od tenisa gracze dzielą tą samą powierzchnie kortu co powoduje kolizje, przeszkadzanie i zakłócenia. Generalna zasada mówi, że podczas gry należy dołożyć wszelkich starań, aby usunąć się z linii strzału przeciwnika oraz dać swobodny bezpośredni dostęp do piłki. Innymi słowy nie możesz przeszkadzać Twojemu przeciwnikowi w dojściu, przyjęciu pozycji, zamachu oraz zagraniu piłki. Co więcej, nie możesz się znajdować na linii strzału co w praktyce oznacza – przebywać pomiędzy zagrywającym a przednią ścianą.  W przypadku wystąpienia przeszkadzania zasady rozważają dwie możliwości nazwane angielskimi terminami – „let” oraz „stroke”.

Przekładając to na język innych dyscyplin można porównać to do faulu. Let oznacza powtórne rozpoczęcie zagrania od pola serwisowego przez serwującego, natomiast stroke to utrata punktu przez faulującego oraz przejęcie serwu przez przeciwnika. Gdy sędziujący uzna, że przeszkadzanie nie wystąpiło pojawia się komenda „no let”.

LET PLEASE

W każdej sytuacji w której uznasz, że przeciwnik przeszkodził Ci w zagraniu należy to zgłosić sędziemu komendą: „Let please”. W rzeczywistości istnieje wiele różnych interpretacji zależnych od sytuacji na korcie, oraz doświadczenia sędziego. Gdy podczas meczu nie ma sędziego, a zagranie było by niebezpieczne lub groziło by trafieniem przeciwnika zgłaszasz prośbę: „Let please”. Twój przeciwnik powinien następnie przyznać Ci „stroke”.

LET, NO LET, STROKE – PROSTA INTERPRETACJA

Zasady przyznawania let oraz stroke definiują przepisy międzynarodowej federacji. Jednak na początku swojej przygody ze squashem, zrozumienie i zapamiętanie szczegółów zasad może okazać się trudne oraz niepotrzebnie komplikować zabawę. Dlatego warto zapamiętać kilka podstaw, które można w dalszym etapie wspierać dodatkową wiedzą. 
Podstawowe zasady które warto zapamiętać:

  • nie odbijaj piłki gdy zachodzi przeszkadzanie. Jest to trudne szczególnie dla początkujących graczy jednak warto wyrobić sobie właściwy nawyk od samego początku
  • jeśli Twój przeciwnik przeszkadza Ci w Twojej drodze do piłki odległej od Ciebie ale do której miałeś szansę dojść, jest to zwykle: „Let” czyli powtórka serwu.
  • jeśli Twój przeciwnik przeszkadza Ci w drodze do piłki odległej do której nie miałeś szans dojść, jest to „no let” czyli punkt dla Twojego przeciwnika – jeśli Twój przeciwnik przeszkadza Ci w Twojej drodze do piłki która była w pobliżu a Ty byłeś przygotowany do zagrania, jest to zwykle „stroke” czyli punkt dla Ciebie
  • jeśli Twój przeciwnik bezpośrednio utrudnia zamach rakietą lub uniemożliwi zagranie stojąc na linii lotu piłki, należy się „stroke” czyli punkt dla Ciebie. Częstym przykładem tej sytuacji jest moment gdy grający zagra „na siebie” czyli piłka po odbiciu od przedniej ściany znajdzie się blisko niego, nad nim lub przednim. Masz wtedy duże szanse na punkt przez „stroke”
  • jeśli zdarzy się, że mimo przeszkadzania zagrasz a że piłka uderza w przeciwnika lub w jego rakietę, to zależy, gdzie piłka zmierzała. Jeśli miała szansę na dojście do przedniej ściany dostajesz punkt, jeśli nie było szansy, punkt otrzymuje przeciwnik. Jednak takie zagranie nie powinno mieć miejsca – powinieneś wstrzymać się z zagrywką dlatego bardzo prawdopodobne jest, że w rozgrywkach sędziowanych w obu sytuacjach otrzymasz również ostrzeżenie.
  • jako początkujący najlepiej wszystkie sporne sytuacje – gdy Ty i Twój przeciwnik macie odmienne zdanie – powtarzać czyli let. Nie warto tracić cenny czas i siły na zbędne rozważania.


W trakcie gry pojawiają się również inne nieprzewidziane sytuacje, jednak zapamiętanie powyższych prostych podstaw pozwoli zachować bezpieczeństwo, przyjemność z gry oraz budować prawidłowe nawyki na korcie.

Leave a Reply