Artykuły Wskazówki

Pierwsza wizyta w klubie squash jak się przygotować

Aby grać w squasha nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu ani wyjątkowego przygotowania. W większości przypadków wystarczą sportowe ubranie i buty. Jednak aby pierwsza wizyta w klubie była dla nas przyjemną przygodą należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy oraz poświęcić chwilę na przygotowanie.

KOSZTY I PRIORYTETY W BUDŻECIE POCZĄTKUJĄCEGO GRACZA:
butypriorytet zakupu: wysokiDo squasha potrzebujesz dobrych butów. Na początku wystarczą zwykłe sportowe buty jednak upewnij się, że mają jasną niebrudzącą podeszwę. W innym wypadku możesz nawet nie wejść na kort.koszt: 100 do 400 zł. Brak możliwości wypożyczenia.
okulary ochronnepriorytet zakupu: wysokiGrając bez okularów ochronnych narażasz się na poważną kontuzjękoszt: 50 do 100 zł. Brak możliwości wypożyczenia.
rakietapriorytet zakupu: średni
Większość klubów umożliwia wypożyczenie rakiety, co oczywiście na dłuższą metę nie jest rozwiązaniem ekonomicznym jednak pozwala upewnić się który model będzie dla nas odpowiedni.koszt: 100 do 700 zł. 
koszt wypożyczenia: 0-20 zł/h znajdź rakietę dla siebie
nie wiesz jaka rakieta będzie dla Ciebie odpowiednia?  Napisz do nas!
piłkapriorytet zakupu: średniPiłki są dostępne w klubach. Warto jednak pomyśleć o swojej piłce wtedy masz pewność, że jest dobrej jakości a jej typ jest odpowiedni do Twojego poziomu.koszt: 10 do 15 zł
koszt wypożyczenia: 0-2 zł/h  znajdź piłkę dla siebie
nie wiesz jaką piłkę wybrać?
przeczytaj
torbapriorytet zakupu: niskiWystarczy dowolna sportowa torba lub plecak. Pomyśl o specjalnej torbie na rakiety jeśli planujesz częstsze wizyty w klubie.koszt: 100 do 400 zł  znajdź rakietę dla siebie
nie wiesz jaka torba będzie dla Ciebie odpowiednia?  Napisz do nas!
ubraniepriorytet zakupu: niskiDo gry wystarczy dowolne wygodne sportowe ubranie.
BUTY DO SQUASHA

Poruszanie w squashu w głównej mierze opiera się na szybkim starcie do piłki, gwałtownym wyhamowaniu i szybkim powrocie na pozycję. Wyobraź sobie przez co przechodzą Twoje stopy podczas godzinnego meczu. Buty do squasha są projektowane i przystosowane do tego typu ruchów dlatego zakup specjalistycznego obuwia wydaje się być najlepszą inwestycją na początek. Jeśli nie planujesz dodatkowych wydatków użyj standardowych sportowych butów, jednak upewnij się, że mają jasną podeszwę. Zabierając do klubu buty z czarną podeszwą możesz nie zagrać wcale ponieważ większość klubów nie toleruje butów z czarnymi podeszwami umieszczając informację „non marking shoes only”. Do klubu musisz zabrać swoje buty – kluby nie oferują usługi wypożyczania butów.

RAKIETA

Rakieta to oczywiście ważny element squashowego ekwipunku. Z pewnością najlepiej gra się swoją własną rakietą a jej zakup to najprzyjemniejszy wydatek w budżecie. Jednak uważajmy aby nie popełnić dość częstego błędu zbyt pochopnego kupienia rakiety bez jej wcześniejszego przetestowania w klubie. Producenci prześcigają się w marketingowych chwytach, terminach i technologiach, jednak bez przetestowania kilku modeli i typów rakiet wybór może okazać się chybiony. Rakiety do squasha charakteryzują: kształt, waga, balans i naciąg – wpływają na zdolność manewrowania rakietą, dokładność i siłę uderzenia. Powinniśmy zainwestować w rakietę wykonaną z nowoczesnych kompozytów, unikając rakiet aluminiowych które są rozwiązaniem ekonomicznym jednak są cięższe i mają tendencję do przenoszenia większych wibracji.

Zobacz najlepsze modele rakiet w naszym sklepie – filtrujemy całą dostępną na rynku ofertę rakiet aby zaproponować Tobie tylko sprzęt, który szczerze polecamy i rekomendujemy.

PIŁKA

Większość klubów oferuję wypożyczenie piłki jednak jeśli planujesz grać częściej kup swoją piłkę. Koszt piłki to ok 10 zł, koszt wynajęcia k 2 zł. Pamiętaj o  właściwym wyborze piłki.

Zobacz piłki do squasha w naszym sklepie

UBRANIE

Zabierz wygodne sportowe ubranie. Temperatura na klimatyzowanych kortach to zazwyczaj ok. 20 stopni a więc nie ubieraj się zbyt ciepło. Godzinny mecz to duży wysiłek a więc jeśli masz tendencję do mocnego tracenia wody podczas uprawiania sportu kup frotowe opaski na nadgarstki i czoło oraz w przerwach używaj ręcznika. Krople potu na korcie mogą powodować śliską powierzchnie i niebezpieczeństwo kontuzji.

TORBA

Jeśli planujesz dłuższą przygodę ze squashem warto zaopatrzyć się w profesjonalną torbę dzięki której oddzielisz rakietę od reszty sprzętu i mokrych ubrań zapewniając jej bezpieczny transport.

Zobacz torby do squasha w naszym sklepie

OKULARY

Charakterystycznym wyposażeniem zapewniającym bezpieczeństwo w squashu są okulary ochronne. Zdecydowanie polecamy zakupienie i przyzwyczajenie się do gry w okularach od samego początku. Kontakt z piłką jest zazwyczaj bolesną i nieprzyjemną sytuacją – grając bez okularów narażamy się na poważną kontuzję. Pamiętajmy o bezpieczeństwie na korcie.

Kilka praktycznych uwag dla początkujących:

  • poczytaj o zasadach gry przed pierwszą wizytą w klubie
  • na pierwszą grę spróbuj umówić się z bardziej doświadczonym graczem lub trenerem. ()
  • nie wnoś na kort niepotrzebnych gadżetów. Nie kładź komórek, portfela, toreb w rogach kortu – pozostaw wszystkie rzeczy w szatni lub w torbie na zewnątrz
  • przyjdź do klubu z wyprzedzeniem
  • weź ze sobą wodę lub napój izotoniczny
  • pomyśl o stałej rezerwacji kortu. Regularny trening to gwarancja postępów

Leave a Reply